ADAPTACYJNE WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

ponad 3 lat temu

Adaptacja to szczególny moment w  życiu małego dziecka, po raz pierwszy w ma być pozostawione w nowym, nieznanym dla siebie świecie wśród obcych mu osób. Szczególny również dla Was  – dlatego tak ważne jest aby niczego w tym momencie nie zaniedbać, aby stworzyć warunki, które pomogą zarówno dziecku jak i opiekunom przeżyć te chwile w jak najmniejszym stresie. Aczkolwiek wyeliminować go całkowicie się nie uda.

Aby maluch mógł  przyzwyczaić się do nowej sytuacji, poznać opiekunki oraz dzieci i zaakceptować  atmosferę panująca  w Bajkowej Krainie proponujemy 2 - 3 dni adaptacyjne (dziecko przebywa wtedy u nas ok. 3 - 4 godzin). Mama/Tata przychodzi z pociechą  i pierwszego dnia uczestniczy z nią w zajęciach. W czasie następnych dni próbuje zostawiać latorośl samą w grupie.  Jednak dobrze, aby opiekun był gdzieś w pobliżu, „pod telefonem”. Każde dziecko indywidualnie przechodzi adaptację, ale doświadczona, czuła kadra pań opiekunek zawsze służy  pomocą każdemu maleństwu i jego rodzicom.

Przygotowanie do adaptacji

  1. Opanuj swoje emocje, nie przenoś swoich niepokojów na dziecko.
  2. Uwierz w swoje dziecko oraz w słuszność podjętej decyzji o posłaniu go do

Żłobka. Zachowuj się pewnie.

  1. Wypowiadaj się pozytywnie o żłobku i ciociach w nim pracujących.
  2. Opowiadaj dziecku o aktywnościach, które będą czekać go w placówce. W tym celu możesz wykorzystać książeczki dostępne na rynku lub  własne pomoce.
  3. Bądź wsparciem dla swojego dziecka- rozmawiaj z nim o zmianie, która go czeka.
  4. Zaangażuj dziecko w przygotowania do żłobka – niech wybierze w sklepie rzeczy do żłobka, spakuje plecaczek itp.
  5. Pozwalaj dziecku na samodzielność w jedzeniu, ubieraniu się itp.
  6. Przyzwyczajaj dziecko, że czasem wychodzisz bez niego.

Pozostawiaj pod opieka taty, babci, dziadka.

  1. Jeśli masz taką możliwość, zabieraj dziecko na  jednorazowe zajęcia, które odbywają się w obecności rodziców: zajęcia muzyczne, basen, plac zabaw. Niech zdobędzie ono jak najwięcej doświadczeń w kontaktach z innymi ludźmi.
  2. Możliwie, jak najbardziej zbliż plan dnia dziecka w domu do planu dnia w żłobku.

Pamiętaj: Rutyna sprzyja adaptacji.

  1. Jeśli masz możliwość, zaplanuj urlop na czas adaptacji i w ten sposób zadbaj o swój komfort psychiczny.
  2.  Nie planuj innych znaczących  zmian w życiu dziecka na okres adaptacji.

 

Pierwsze dni adaptacji

 

  1. Towarzysz dziecku pierwszego dnia adaptacji.Bądź w pobliżu, ale nie staraj się grać głównej roli. Daj swobodę dziecku w eksplorowaniu przestrzeni, poznawaniu cioć i innych dzieci;
  2. Rozmawiaj z opiekunkami, zadawaj pytania i stosuj się i do ich rad.. Pamiętaj – im także zależy na tym, aby dziecko jak najszybciej zaadoptowało się w żłobku.

 

Pozostawienie dziecka w żłobku

Kiedy wreszcie przyjdzie moment pozostawienia malucha w żłobku to:

1 .Nie wymykaj się ukradkiem „po angielsku”- to bardzo ważne ,żeby dziecko poczuło się bezpieczne- mama czy tata pożegnali się i poszli do pracy, niech maluch wie że wrócicie. Wychodzenie  bez pożegnania nie wyjdzie na dobre ani dziecku ani rodzicom.

2.  Żegnaj się z dzieckiem krótko- nawet jeśli ono płacze, przytul je , powiedz, że wrócisz zaraz po obiedzie, pocałuj i wyjdź- przeciąganie momentu pożegnania to kolejny stres dla dziecka i kolejne łzy.

 Pamiętaj też, że jeśli obiecasz maluchowi wrócić o konkretnej porze - dotrzymaj słowa, nie ma nic bardziej przykrego dla małego żłobkowicza niż kłamstwo rodzica.

3.  Bądź konsekwentna w posyłaniu dziecka do żłobka- nie rezygnuj z pójścia do żłobka jeśli dziecko płacze, tupie nogami, kurczowo się was trzyma.

4.   Pozwól dziecku zabrać ulubioną zabawkę, z którą ma związane miłe wspomnienia i nie rozstaje się z nią w domu. Może to być także kocyk lub poduszka czy inny lubiany przez dziecko przedmiot dzięki, któremu będzie mu łatwiej znieść rozłąkę z rodzicami.

5.Sukcesywnie wydłużaj pobyt dziecka w żłobku, niech codziennie zostaje  ono w placówce dłużej o 30 minut. Ani się obejrzycie, jak będzie spędzało w żłobku cały dzień bez łez i rozpaczy. Codziennie okazuj zainteresowanie dla czynności , które dziecko wykonało w żłobku- pytaj, w co i z kim się bawiło, czy poznało jakąś nową piosenkę , wierszyk . Nie zadawaj pytań typu:,, Nie płakałeś?,, ,,Byleś dzielny? ,, ,,Podobało Ci się?,,

6. Staraj się, aby dziecko nie opuszczało bez ważnej przyczyny, dni w żłobku.

7. W tym początkowym okresie pobytu malucha w placówce poświęcaj mu jak najwięcej uwagi w domu

8. Przygotuj się na to, że dziecko w tym okresie może zachowywać się w domu inaczej niż zwykle: może być bardziej płaczliwe, pobudzone, rozdrażnione, bardziej wymagające.

11. Nie nagradzaj i nie staraj się przekupić dziecka, za to, że pójdzie do żłobka.

12. Nie porównuj swojego dziecka z innymi kolegami.

13. Nie używaj zwrotów np. ,, Taki duży i płacze”. W ten sposób tylko zawstydzisz je.

 Pamiętaj, że każde dziecko jest inne , każde rozwija się we własnym tempie. Według psychologów proces adaptacji w żłobku czy przedszkolu przechodzi każdy maluch, ale jest on przejściowy. Trwa zwykle od 2 tygodni do miesiąca. Wasza pociecha odnajdzie się w żłobku, musicie tylko w to uwierzyć.

 

Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest zaufanie do placówki oraz opiekunów. Słuchanie porad i współpraca między personelem a rodzicami. Zaufanie, pozytywne zdanie oraz pewność podjęcia dobrej decyzji są kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka do żłobka.

Opracowała

neurologopeda, terapeuta integracji integracji sensorycznej