Bajkoterapia
Bajkoterapia to jedna z niewielu metod, które są w stanie zredukować lęk i niepokój u dzieci a także pokazać im, jak radzić sobie ze strachem, złością i innymi, trudnymi do opanowania emocjami.
Bajka terapeutyczna to zazwyczaj krótki utwór, w którym świat przedstawiony jest z dziecięcej perspektywy. Bohaterami najczęściej są małe dzieci, zwierzęta, zabawki czy inne przedmioty. Mogą być czarodziejskie, jednak w przeciwieństwie do baśni – w bajkach terapeutycznych magia nie jest sposobem na rozwiązywanie problemów. Bohater pokonuje trudności sam lub z pomocą innych, realnych postaci. Dzięki temu dziecko uczy się różnych sposobów radzenia sobie z emocjami i kłopotami. Na przykładzie bajki dostrzega, iż również inni mogą zmagać się z podobnymi przeciwnościami, mogą myśleć, czuć się i działać tak samo jak ono.
Celem bajek terapeutycznych, w głównej mierze jest przynoszenie maluchowi ulgi emocjonalnej. Te bajki powinny wyciszyć, zredukować napięcia, udzielić wsparcia psychicznego.
Autorka, Maria Molicka, która zajmuje się bajkoterapią wyróżniła trzy rodzaje bajek terapeutycznych:
- bajka psychoedukacyjna,
- bajka psychoterapeutyczna
- bajka relaksacyjna
Zadaniem bajki psychoedukacyjnej jest pokazanie dziecku sposobów radzenia sobie z daną sytuacją. Ma ona wywołać zmiany zachowania malucha, a także przedstawić nową spojrzenie na sytuację lękową czy wywołującą złość.
W bajce tego typu występuje bohater, z którym dziecko w łatwy sposób może się zidentyfikować, bo ma podobne problemy oraz odczuwa zbliżone emocje. Wydarzenia oraz reakcje bohatera mają poszerzać świadomość dziecka, pokazać mu nowe wzory zachowania, a także pokazać sposoby przeżywania i radzenia sobie z uczuciami.
Bajki psychoedukacyjne pokazują rolę empatii, współpracy, informują dziecko, jak może poradzić sobie w sytuacjach złości. Uczą postrzegania potrzeb innych osób, a także pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości.
Bajka psychoterapeutyczna to to ukryta, indywidualna historia dziecka- słuchacza. To opowiadanie dedykowane konkretnej osobie, zagubionej w świecie trudnych do nazwania emocji, lęków i traumatycznych doświadczeń. To bajka, która powstaje dla małych pacjentów, zmagających się z problemowymi tematami w swoim życiu.
Bajka relaksacyjna – posługuje się wizualizacją w celu wywołania odprężenia i uspokojenia. Akcja takiej bajki toczy się w miejscu dobrze znanym maluchowi, a opisywanym jako spokojne, przyjazne i bezpieczne; takie jest też w percepcji dziecka. By uspokoić i odprężyć małego słuchacza, dodatkowo puszczana jest muzyka relaksacyjna. Bajka taka zazwyczaj trwa od 3 do 7 minut.
Bajkoterapią można osiągnąć niesamowite efekty. Warto więc stosować ją w pracy także z najmłodszymi dziećmi. Najważniejsze, aby bajka była odpowiednio dobrana do wieku maluchów i ich percepcyjnych możliwości oraz do problemu, który za jej pomocą chcemy rozwiązać.
Nasz żłobek to Bajkowa Kraina, tak więc bajkoterapii absolutnie nie może u nas zabraknąć!